Jak na změny životního stylu aneb malá změna s velkým dopadem.

Každý z nás má oblasti, které by chtěl zlepšit. Shodneme se na tom, že se často jedná o změny životního stylu, které nás čekají. Nyní, stále zaměstnaní a často s nedostatkem času občas děláme určité zkratky, které nemají se zdravým životem moc společného. Nechodíme pěšky do práce,  jíme průmyslově zpracované potraviny, fast food, sladkosti po obědě, častěji než na kole jedeme někam autem. Málo spíme a neumíme správně odpočívat. Někdo je na tom lépe, někdo hůř.

S přibývajícími léty je třeba si ale uvědomit, že opravdu není čas ztrácet čas. Naše zdraví pro nás v pokročilejším věku bude větším bohatstvím než naspořené peníze nebo skvělá kariéra.(Přečtěte si něco o ztrátě pracovní identity zde) Naše zdraví a vitalita bude ovlivňovat vše a bude nám pomáhat se vyrovnat s přirozeným procesem stárnutí. Protože stárnutí a postupná ztráta kondice je nedílnou součástí období penze.

Většinu lidí však od změny životního stylu odradí to, že jsou příliš namáhavé, složité a nepohodlné.

Nebo si stanoví naprosto nereálné cíle, které logicky jen těžko splní a místo skvělého pocitu přichází zklamání sama se sebou, vztek a konec veškeré motivace.

Co s tím? Tou správnou cestou je udělat takové změny, které dlouhodobě zvládnete a udržíte. Tedy postupné, malé a nedrastické.

Každý den se takhle dostaneme sice jen o malý kousek dál, ale za rok se už ani nepoznáme.

Pokud ale dneska uběhneme maraton, zítra se ani nehneme a je po odhodlání.

Zkuste tedy tuto výzvu ke změně některé oblasti vašeho životního stylu. Každý tak, jak mu to sedí. Stanovte si cíl a datum, do kdy chcete tohoto cíle dosáhnout- například přestat se přejídat, omezit některé potraviny, shodit 3 kg nebo začít s každodenní chůzí. Zamyslete se nad následujícími úkoly.

  • Najděte alespoň jeden způsob, jak se zdravěji stravovat.
  • Jaký první krok byste mohli udělat k tomu, aby jste se více hýbali?
  • Co vám v tomto kroku brání?
  • Jak můžete tuto překážku odstranit?
Začněte již dnes! Nic neodkládejte. Tyto změny se postupně stanou součástí vašeho života už teď, jakmile se ohlásí penze a později stárnutí, už budete vědět, jakým způsobem se vám daří držet si váhu nebo cítit se fit. Neodkládejte to na „až v důchodu, kdy budu mít víc času“.
 
Důchod je totiž odrazem našeho dosavadního života, proto kdo je aktivní už teď, bude i v pokročilejším věku, kdo není a je zvyklý věci odkládat, bude mít stejný přístup i v penzi. Udělejte sami sobě radost prací na své lepší budoucnosti.
Protože co chceš, to můžeš, nebo ne?