Pokud nemůžete říct NE, řekněte ANO

Přijímáte rádi výzvy? Jste flexibilní? Nebo jste spontánní jen pokud je plán znám 3 týdny dopředu a vy máte čas se na „akci“ dostatečně připravit? 🙂

Pro mladé lidi je asi následující text úplně mimo. Dokážou ze dne na den vymyslet a zrealizovat kde co, sehnat k tomu ještě partu dalších nadšenců a neřeší, co by se mohlo stát, kdy to bude náročné nebo jestli kvůli tomu třeba budou muset něco odložit. Jasně, můžeme vést debatu o tom, že nemají tolik zodpovědnosti na svých ramenou. A částečně je to i pravda. Od určitého věku na každém z nás visí opravdu hodně rolí a úkolů a všichni mají stále méně a méně energie, někdy času a prostě se jim přestane chtít překonávat překážky za cílem, který není životně důležitý.

O čem je přesně řeč?

Kdy jste se v poslední době (ano, v posledních běžných letech) jen tak hodinu před začátkem filmu rozhodli jít do kina? Nebo přijmout nabídku známého vyrazit odpoledne téhož dne na výlet? Necháte se „vytáhnout“ ven na poslední chvíli? Nebo když si představíte, co budete muset podniknout za kroky, tak radši odmítnete? Vždyť  film půjde za rok v televizi a na výlet pojedu jindy, až bude víc času. Trochu si tady kopu do vlastního týmu, protože i já, čerstvá čtyřicítka mám tendence říkat někdy ne z čisté pohodlnosti nebo z obav před neznámým.

„To se jako budu muset převlíct a namalovat za 20 minut? Pfff :)“

A tak jsem to začala dělat jinak. Když nemůžu najít opravdu dobrý důvod, proč říct NE (třeba že nemám hlídání, nebo jdu někam jinak, pracuju a podobně), prostě řeknu ANO. A najednou se začínají otevírat cesty, dobrodružství, nové zážitky, zvyky. Zkuste to také tak. Vždy, než bezmyšlenkovitě odmítnete nějaký nápad na poslední chvíli, zamyslete se, jestli se vám jen nechce nebo opravdu nemůžete nabídku přijmout. V tom případě to dané osobě vysvětlete a navrhněte třeba jiný termín. Jinak vám tito lidé brzy přestanou se „skvělými“ nápady volat.

„Neříkejte ANO jen ostatním, ale i sobě!“

A stejně je to tak i s vlastními nápady. V noci máte nápad nebo inspiraci na exotické vaření, ale ráno se vám nechce hledat, kde koupit banánové listy? Jaký je v tom problém, kromě pohodlnosti? Žádný? Tak si hned sedněte k počítači a najděte si to. Nepřemýšlejte, jestli to bude komplikované, ale prostě to udělejte. Udělá vám to radost.

Máte nápad se jít teď hned v noci na chvilku projít, protože je první teplá letní noc? Jděte! Ne, není to hloupé a když jednou půjdete pozdě spát, tak se svět nezboří.

Prostě si řekněte ANO, buďte o krůček spontánnější a radujte se z toho, co to vše přináší. Kdo totiž začne jen odmítat a říkat ne, ztrácí svou zvídavost, obírá se o možnost zažít nové věci a poznat nové lidi, ať jsou tyto zážitky v konečném důsledku jen příjemné odpoledne nebo velká životní událost.