Nebojte se učení

… aneb, co děti umí a my jsme zapomněli.

Učení ve vyšším věku

Těch věcí, co bychom měli dělat jako děti je víc, ale jedna je speciálně velmi propojená s vyšším věkem…učení!

Pojďme se podívat na to, jak nám děti můžou pomoct.

Děti se rychle učí. To víme. Měli jste někdy v blízkosti dvoujazyčné dítě? To je veliká frustrace, jak ti malí špunti nasajou dva i více jazyků jakoby nic, zatímco my se lopotíme, namáháme, opakujeme a stydíme. Jasně, že nikdy jako dospělí nedokážeme to, co děti, kteří se jazykům (i čemukoliv jiného) učí od narození. Ale něco si vzít můžeme. Vlastně se od nich můžeme naučit učit.

Děti se totiž učit nebojí. Nebojí se být v roli začátečníka. Dítě má radost, když k východu slunce jako prcek žijící v cizině přiřadí (logicky) záchod slunce, 😊 a tím Vás upřímně rozesměje. Neodradí ho to, neurazí se a příště už ví, že záchod je něco jiného (a překvapí vás tím, když způsobně hlásí, že jde na záchod na „krátkou“ a „dlouhou“.)

Děti se radují z toho, co už umí a porovnávání se staršími, zkušenějšími a pokročilejšími je neodrazuje, ale motivuje. Chce být jako táta, starší brácha. A jde za tím. Znáte někoho takového? Nebručte, že oni to umí líp, prostě to zkuste taky a snažte se jim přiblížit. Porovnávejte se jen se sebou samými. Kolik jste toho uměli před rokem a nyní? Vidíte ten posun?

Dítě spadne a zase vstane. Nejde Vám to dneska? Nechte to být, půjde to zítra. Jste unavení? Jděte spát. Zítra bude svět veselejší, vy budete mít víc energie a dnešní problém vyřešíte.

Dítě se nebojí chyb. Dítě je na ně zvyklé, protože je zvyklé se učit. Ano, zde je ten největší strach, strach z chyb. Přitom pokud se podíváme, ČEHO se doopravdy v tomto případě bojíme…dává to opravdu smysl? Nebo jste si jen odvykli dělat chyby? Zkuste si v těchto situacích vždy říct: Co nejlepšího a nejhoršího se může v této situaci stát? Co Vám vyjde? ŽE CHYBAMI SE ČLOVĚK UČÍ, ŽE?

Možná Vás to občas svádí k přísloví, že „starého psa novým kouskům nenaučíš“, ale na to zapomeňte. Učte se, vzdělávejte, zkoušejte věci, DĚLEJTE CHYBY a celý proces si užijte. Vychutnejte si to, že umíte nová anglická slovíčka, rozebrat (a ideálně znovu složit) nějakou věc, uvařit exotické jídlo nebo konečně zvládnout poctivé knedlíky. Potrénujete mozek, budete na sebe pyšní a celkově Vás to omladí. Začněte ještě dnes.