Moje nová kariéra: důchod

Doba, kdy byl důchod jen určitý konec života a konec produktivity je nenávratně pryč. Jako společnost ve vyspělé části světa se můžeme těšit se zvyšujícího se průměrného věku dožití; za posledních 15 let se průměrný věk mužů prodloužil o 4,2 roku, průměrný věk žen o 3,4 roku. Jsme celkově zdravější, aktivnější a zůstáváme déle fit fyzicky i mentálně. A tak se ze stařečků na vejminku 🙂 stávají lidé, kteří můžou aktivně plánovat dalších kolem 20 let života. Důchod prostě není odchod, ale jen další kariéra:)

Důchodce, ač se jedná o správný termín, vyvolává někdy velmi negativní asociace a někteří lidé se důchodu obávají.

Možná se sami cítíte nepohodlně v této budoucí  nebo stávající roli. Možná jste se těšili a teď je realita úplně jiná. Možná vám nečekaně chybí každodenní klábosení s kolegy, vstávání do práce, dokonce I přeplněné ranní město nebo stres kvůli uzávěrkám. Možná vám zbývá posledních pár let, měsíců v zaměstnání a vůbec nevíte, co čekat a nebo máte přesnou představu a nevíte, jak to zrealizovat. 

 

Nebo odchod do důchodu odhalil trhliny ve vašem partnerském vztahu, chybí Vám oběma inspirace, jste stále spolu nebo naopak společně čas trávit neumíte. Možná nemáte žádná aktivní přátelství, na která nebyl nikdy čas, také se můžete potýkat se zdravotními potížemi nebo i depresivními stavy. Možná jste rozvedení, rozcházíte se, možná jste již ovdověli, nebo je naopak Váš partner mladší, stále aktivně pracuje a vy se cítíte ve své nové situaci sami.

A víte co? Máte nárok na pochybnosti, máte nárok nevědět si rady. Ta změna je ohromná. Kolik let Vám trvalo na začátku své kariéry vplout do pracovního procesu? Jenže tímto směrem máme podporu vzdělání, kolegů v práci nebo rodiny. A na cestě opačným směrem zpět domů, k sobě, jsme často sami. Adaptovat se nás nikdo neučí a může to být velmi záludný a zdlouhavý proces, který ještě ztěžuje fakt, že čím vyšší věk, tím složitější je věci měnit. Co jste pracovně vybudovali teď odkládáte a ztrácíte jednu velikou sociální roli. A stáváte se…důchodcem. O pracovní identitě se dočtete zde. Jsem bývalá učitelka, ředitel, truhlář, majitel firmy nebo jsem jen důchodkyně? Penzista? 

A stejně jako se mění styly výchovy a nazírání na budoucí generaci, mění se také pohled na období po ukončení pracovních povinností.

 Všichni by měli mít možnost touto změnou projít vědomě, laskavě a s radostí z toho, že začíná nové období, ve kterém si můžeme vesele stárnout a nebo také ne… Jak to chcete vy?

Jaké by asi bylo připravit se na novou část života? Zvládnout adaptaci na nové situace? Urovnat si myšlenky, vztahy, podívat se kriticky na věci, které nás negativně ovlivňují a celkově zase o kousek vyrůst? Jaké by bylo uklidit si v sobě i kolem sebe a uvědomit si, jaká chci, aby ta budoucí léta byla? Co takhle na sobě začít pracovat a vnímat vstup do penze jako skvělou příležitost ke změnám? Co kdyby Vám někdo pomohl překonat administrativní kroky a projít byrokracií nebo dokonce srovnat finanční záležitosti? Nechte se inspirovat, zkuste některý z mých pomocníků, aktivně se zamýšlejte a začněte se těšit na svoji novou kariéru.