Důchod nebo … důchod?

„Proč by se někdo měl nějak dopředu zabývat důchodem? Vždyť  přece není co řešit! Prostě nebudu chodit do práce a to vážně hodně oslavím a pak si budu užívat. Budu dělat všechny ty věci, na které nemám v současnosti čas.“

Jste to vy?

A věděli jste, že vstup do penze je hodnocen jako jeden 10 nejvíce stresujících momentů v lidském životě? Pravdou je, že málokdo si uvědomuje jak velká ta změna vlastně je a co Vás doopravdy čeká. Pokud jste připraveni, můžete si odškrtnout následující body. Jde mnohdy o metafory, o podobně náročné situace; pro srovnání a lepší představu.

  • Jste-li opravdu připraveni na důchod, jste také připraveni se odstěhovat do jiného města a začít tam nový život.
  • Jste-li opravdu připraveni na důchod, jste připraveni ztratit kontakt s přáteli, které vidíte každý den a najít si nové.
  • Jste-li opravdu připraveni na důchod, máte novou motivaci, která Vás donutí každý den vstávat z postele a něco smysluplného dělat.
  • Jste-li připraveni na důchod, jste připraveni se adaptovat po finanční stránce na někdy možná náročnější situace.
  • Jste-li připraveni na důchod, už dávno víte, jak se udržovat fit.
  • Jste-li připraveni na důchod, víte, jak ho chcete strávit a máte jasný plán, jak dojít ke svým snům a plán.

Chce to odvahu!

Ne, není třeba se začít obávat nebo snad bát. Cílem předchozích (možná ne úplně příjemných) řádků je spustit Vaše uvažování, co můžete pro svůj PRIMA důchod udělat. Co opravdu potřebujete se ODVAHA. Odvaha dělat věci tak, jak si sami přejete. Odvaha dovolit si sestavit svůj seznam toho, co ještě chcete v životě zažít a začít si v něm pěkně odškrtávat. Nebo odvaha postavit se běžným společenským normám a místo důchodce se stát třeba studentem, cestovatelem nebo kuchařem.  Jděte do toho s tím, že tato odvaha Vám může přinést pouze pozitivní věci. Pokud neuděláte nic, nic se asi nestane. No právě, NIC. To není to, co v této etapě života chcete. 

Tak seberte odvahu a urvěte si z života maximum. Když ne teď, tak kdy?