Cestování jako elixír mládí

Když jsem na začátku svého projektu oslovila lidi před důchodem a ptala se jich, na co se nejvíc těší, odpovědi se zčásti shodovaly. Na více času, vnoučata a CESTOVÁNÍ. Zároveň ale velká skupina v následující otázce, co k tomu potřebují zmínila, že se bojí, že na cestování nebudou mít dostatek financí.

Hned na začátek chci ale zmínit, že cestování je často o prioritách a o uspořádání financí a plánování než o velkém bohatství. Cestuje mnoho lidí a opravdu jen malá část z nich nemusí rozpočet vůbec řešit. Zbytek potřebuje na cesty šetřit a uskromnit se někde jinde a jistě i na cestách dodržují určitý rozpočet; vybírají dle svých aktuálních možností.

Navíc cestovat neznamená pokaždé druhou stranu planety ani nejluxusnější resorty; cestovat se dá i poměrně levně a ne vždy dále znamená lépe. I Česká republika a blízké sousední země jsou plné překvapivých krás a při každé cestě, i do sousedního kraje , jde totiž o objevování, vytržení z rutiny a poznávání nových věcí.

Kromě fyzické aktivity, které je na cestách vždy víc než doma, je cestování i skvělé pro Váš mozek. Řešení nečekaných výzev Vás totiž udrží ve střehu:)

Cestování Vás také vytrhne z denní rutiny a donutí Vás příjemným způsobem opustit komfortní zónu. Zažijete situace k smíchu, můžete si dělat legraci ze sebe a své milé bezradnosti třeba při hledání toalet v Paříži nebo Kutné Hoře a zároveň na sebe budete velmi pyšní za překonávání překážek a nalézání nových způsobů.

Cestování může být také skvělou motivací pro zbytek roku. Učení cizích jazyků nebo plánování a hledání informací procvičí Vaši paměť a možná se budete muset i naučit používat nové aplikace. Cestování Vás prostě nenechá zestárnout:)

Dokážeme to sami?

Pokud chcete tedy někam jet, máte různé možnosti, jak vyrazit. Musíte být schopní si cestu zorganizovat sami, najít někoho zkušeného a vyrazit s ním nebo rovnou zajít do cestovní kanceláře.

Každý máme sice jinou komfortní zónu, zkušenosti i schopnosti dorozumět se za hranicemi, doporučuji ale si zkusit dovolenou naplánovat samostatně. Letenky, hotel, auto nebo místní doprava, pokud máte alespoň základ angličtiny nebo jiného jazyka, není se čeho bát. A když zvolíte evropskou destinaci, mnoho věcí vám bude povědomých a nemusíte se bát nějakého velkého kulturního šoku.  Zkuste víkend v České republice nebo nějakém evropském městě a pokud plánujete poprvé, poproste někoho o pomoc a uvidíte, že potom už je to jen rutina. Destinace, letenky, ubytování, doprava, pojištění. Stále to stejné. Najděte si skupiny o samostatném cestování na sociálních médiích a čtěte příspěvky ostatních, ptejte se a zkoušejte. Ten pocit, že jste to zvládli a ještě dokázali výdaje udržet o dost níž než s organizovaným zájezdem stojí za to.

Kam a kdy vyrazíte vy?