BÝT & MÍT část 1.

O penězích, minimalismu, příjmech, šetření a latté efektu… Dva články:)

Jak na příjmy nejen v důchodu

Mnozí se mne ptáte, odkud čerpám finanční zdroje na své cesty. Protože se tyto dotazy periodicky opakují, rozhodl jsem se shrnout můj pohled na věc a způsob jakým po této stránce funguji. Zde bych chtěl v prvé řadě opět zdůraznit, že cestování nemusí být nutně výsadou bohatých, protože se dá cestovat velmi levně a v některých zemích obzvlášť překvapivě téměř tzv. ,, za hubičku“.  Zde bych použil jako ilustraci svůj oblíbený citát spisovatele Paola Coelha: ,, Cestování není záležitostí peněz, ale odvahy“.  

Ano, je to spíše o ochotě vystoupit ze své komfortní zóny, ze zažitého stereotypu a pohodlí a udělat onen pomyslný krok do neznáma, za který budete štědře odměněni novým poznáním, zkušenostmi a zážitky. Podle mých zkušeností člověka, který je v současné době osmý měsíc v předčasném důchodu to funguje, a netrpím rozhodně  nedostatkem peněz, ale ani jejich přebytkem. Je to vše tak akorát, abych mohl realizovat své sny a věnovat se svým koníčkům. 

V přemýšlení o financích v důchodu mi moc pomohla má cesta po Španělsku, která byla dlouhá 350 kilometrů . Šel jsem ji pěšky od jihu na sever po dálkové trase GR 7. Tuto cestu jsem si ,, naordinoval“ před tím, než jsem se definitivně rozhodl zda jít či nejít do penze, v mém případě o 3 roky dříve. Mám zkušenost z předchozích podobných cest, že si takto člověk naprosto bezkonkurenčně srovná myšlenky, utříbí názory a napadne jej spousta nových užitečných věcí.  Když jsem přemýšlel o finanční stránce své nové etapy, uvědomil jsem si, že pro určitou kvalitu života, kterou chci mít mi nestačí jen státní důchod, který ostatně nebývá příliš veliký. 

Začal jsem tedy vymýšlet způsoby, jak dosáhnout dalších příjmů, abych měl dostatek prostředků na plnění svých snů a potřeb. A kupodivu jsem jich několik našel. Už samo to hledání bylo velmi zajímavé a obohacující. No a když přišly první sklizně plodů z tohoto zasazeného stromu, přišel i pocit štěstí, který převládl nad pocitem marnosti. Uvědomil jsem si, že v tomto směru mi vlastně léta zažité schéma práce a každého „xtého“ v měsíci mzda přijde nudné a že potlačovalo mou kreativitu. Začal jsem o penězích přemýšlet jinak. 

První, zásadní poznání bylo to, že jsem začal o daleko méně kupovat věci, potraviny i pohonné hmoty pro svůj automobil. Mnoha nepotřebných věcí jsem se zbavil tím, že jsem je vyhodil do sběrného dvora, prodal či daroval.

Latté efekt... znáte?

V příručkách zahraniční provenience se mluví o tzv. ,,latté efektu. “ Jedná se o naprosto jednoduchou radu, kterou však mnoho lidí nerespektuje. Když si nekoupím jedno latté denně – ušetřím tolik a tolik peněz týdně, měsíčně, ročně , atd. Tyto peníze mohu přesměrovat někam jinam aby nám přinášely více užitku. 

Tento jednoduchý příklad se samozřejmě netýká jen latté kávy. Považuji jej za základní radu k tomu, abychom začali přemýšlet o penězích zcela jinak. Měl by nás vést k jakémusi auditu našich příjmů a výdajů, toho, co kupujeme zbytečně, mnohdy jen tak, ze zvyku či zbytečné marnivosti. Pro někoho to můžou být oděvy, pro jiného přemíra potravin, či zbytečných pochutin, pro někoho zase projetý benzin v osobním autě či častá návštěva restaurací.   

Zapisoval jsem si nějakou dobu své výdaje a zamýšlel jsem nad tím, zda jsou opravdu nutné či ne.  Taktéž při redukci věcí, která začala v šatníku a skončila v šuplících jsem se zamýšlel, co z těch věcí opravdu potřebuji a co ne. To mne přimělo k tomu, že jsem začal daleko jinak přemýšlet o penězích a o jejich tocích. Podařilo se mi postupně jejich toky přesměrovat a vytvořit nové přítoky, a vystavět akumulační nádrže. Také mne to přivedlo nejen k poznání, že toho potřebuji velmi málo ale také k tomu, že to co potřebuji, začal jsem si naopak kupovat v té nejvyšší kvalitě.  Je až překvapivé, co se jen tímto prvním krokem v našich financích může změnit a z kolika znamének minus se dá udělat plus. Sám jsem byl mile překvapen a i po osmi měsících ještě tu a tam nějaké to minus v plus přeměním.  

Tok ušetřených peněz jsem přesměroval k různým investicím, ať jsou to například P2P půjčky, akcie, kryptoměny.  V dnešním světě technologií a internetu jsou ty možnosti , jak investovat, či jak si přivydělat jiným způsobem nepřeberné.  Je možné si například vydělávat tím, že učíte on-line prakticky cokoliv, pronajímáte svou nevyužitou nemovitost, či jen její část. Nebo můžete zprostředkovat třeba cizincům nějaký pěkný zážitek skrze zážitkovou sekci na Airbnb a samozřejmě za to dostat také zaplaceno, atd.  

 Důležité podle mne je hledat tyto cesty, ať již svým sebevzděláváním a cestou pokusů a omylů, nebo účastí na různých kurzech, kde nás to naučí.  Když tento způsob uvažování peněz přijmeme za své, nebudou pro nás naše příjmy ani výdaje stresorem, ale naopak radostnou součástí našich dnů.  Nebýt závislý jen na jednom příjmu je alespoň pro mne velkým povzbuzením i motivací zkoušet i na tomto poli něco nového. Našel jsem si v tom i dalšího koníčka, který se mi jeví jako kreativní a smysluplný a přispívá mi k harmonickému a spokojenému životu.