BÝT & MÍT část 2.

O penězích, minimalismu, příjmech, šetření a latté efektu… Dva články:)

Chci nebo potřebuju?

Myšlenky minimalismu jsou čím dál oblíbenější. Mít jen to, co opravdu potřebuju a nepropadat zbytečnému konzumu, je přístup nejen ekologický, ale také ekonomický. A ten se pro vstup do důchodu a možného snížení příjmů může hodit.

Ruku na srdce, kolikrát jste v životě něco koupili a pak to nepoužívali, nenosili nebo i někde ztratili nebo kamsi založili?
A máte taky doma věci, které Vám zbytečně plní zásuvky, skříně, garáže, sklepy nebo celé pokoje?
Je Vám líto je vyhodit? Nebo nevíte jak na to? Nebo opravdu žijete v tom, že se „to může někdy hodit“? Možná i může, pokud si ale v ten správný moment vzpomenete, že tu věc máte a hlavně, kde jste ji viděli naposledy.

Důchod jako stěhování do nové etapy

Vstup do důchodu může být skvělá příležitost pro provětrání všech koutů vašeho bydlení. Neuleví se tím jen Vašim zásuvkám a skříním, ale hlavně Vám. Je to forma terapie, zmapování toho, co doma máte, a také možnost přizpůsobit svůj domov nové životní etapě.

Celkově doporučuji vidět vstup do penze jako určitou formu stěhování. Při stěhování jste automaticky nuceni projít veškeré své věci a jistě byste před jejich zabalením zauvažovali, zda se Vám ještě přesun vyplatí nebo ne.

Takže jak na to?
Udělejte si čas a postupně projděte všechny své skříně, papíry, zásuvky, kumbály, špíze a garáže. Upřímně nad věcmi zauvažujte a pak je roztřiďte na:

  • Ty, které opravdu používáte (každý den, každý měsíc nebo sezónu). Ty si nechte.
  • Ty, které jsou nějak poškozené a vy si již dlouho plánujete je (nechat) opravit. Ty buď hned opravte, odneste je do opravny nebo darujte tomu, kdo to rád udělá a věc využije.
  • Ty, které nepoužíváte vy osobně, ale někdo by mohl. Ty darujte nebo prodejte.
  • Ty, které jsou nepoužitelné. Ty prostě vyhoďte!


A co ještě?
Zbavte se oblečení, které vám už není a nějak pořád čeká na vaše zhubnutí.:)
Zbavte se prošlé kosmetiky, léků a jídla v zadní části spíže.
Proberte se svými dokumenty, utřiďte si je a nepotřebných se zbavte.
Dejte věci na charitu.
Vyhoďte rozbitý nebo nefunkční nábytek a zkuste nekupovat další, pokud to není bezpodmínečně nutné.
Darujte nepotřebný funkční nábytek těm, kteří ho potřebují.


Hotovo?
Gratuluju!  Teď je nutné prostor znova nezahltit. Před nákupem každé nové věci nebo velkých zásob čehokoliv se ptejte: Opravdu to potřebuju? Využiju to nebo je koupě jen aktuální impuls? Které věci mi můžou sloužit a kterým spíš sloužím já? Které mě obohatí a které mi jen seberou čas a peníze?
Pokud chcete, můžete také zavést pravidlo: Za jednu novou věc musím jednu starou odložit. Tím svůj nově nabytý prostor snáz udržíte.


Hromadění věcí není dobré ani pro vaši domácnost ani pro vás. Je lepší mít kolem sebe jen to, co opravdu potřebuju, využívám nebo věci s osobní hodnotou, vzpomínky, fotografie, památky po prarodičích a podobně. Nemusíte mít milión kusů oblečení nebo bot, když máte několik kvalitních a kombinovatelných. Nemusíte mít v koupelně 100 různých lahviček, pořiďte si kvalitní kosmetiku a dál nenakupujte. Minimalismus není o chudobě nebo o odříkání, ale o střídmosti a vědomé volbě. Navíc nebýt zavalen věcmi je velmi osvobozující, lépe se Vám udržuje pořádek, nemusíte neustále něco hledat, prostě je to opravdu blahodárný přístup, a to i v případě, že se v něm budete pouze částečně inspirovat. A vedlejší efekt je skvělý, ušetříte finance. A to je vždycky dobrá zpráva, nejen pro důchodce.